Wyjazd edukacyjno-rekreacyjny do Bazyliki Zwiastowania NMP i Klasztoru Bernardynów w Leżajsku
Wykorzystując piękną pogodę, którą ofiaruje nam obecny miesiąc, w środę 22 sierpnia wyruszyliśmy na wycieczkę do Bazyliki Zwiastowania NMP i Klasztoru Bernardynów w Leżajsku.
Bazylika Zwiastowania NMP i Klasztor Bernardynów w Leżajsku są jednym z najcenniejszych zabytków architektury kościelnej z pogranicza renesansu i baroku.
Klasztor Ojców Bernardynów i Bazylika NMP w Leżajsku powstały na początku XVII wieku. W 1608 roku przybyli do Leżajska Bernardyni, którzy w 1610 roku zbudowali tu pierwszy murowany Kościół. Obecna monumentalna Bazylika powstała w latach 1618-1628. W jej ołtarzu znajduje się cudowny obraz MB Leżajskiej słynący łaskami. Obraz pochodzi z XVI wieku. W 1752 roku został ukoronowany koronami papieskimi Ojca Świętego Benedykta XIV, które zostały skradzione i w roku 1984 nastąpiła ponowna koronacja koronami poświęconymi przez Papieża Jana Pawła II. Przy Bazylice w Leżajsku mieści się od 1971 roku Muzeum Prowincji, założone przez o. Kajetana Grudzińskiego. Gromadzi ono przedmioty zabytkowe z utraconych po II wojnie światowej klasztorów ze wschodniej Polski. Pomieszczenia poszerzone w ostatnich latach obejmują zbiory obrazów, rzeźb i wytworów rzemiosła artystycznego. Wszystko co tam zobaczyliśmy wywarło na Nas ogromne wrażenie. Wnętrze Bazyliki, które zapiera dech w piersiach i powoduje uczucie doświadczenia czegoś niezwykłego. W czasie modlitwy mogliśmy powierzyć nasze prośby i podziękowania , a także siebie samych Matce Bożej Leżajskiej przed jej cudownym obrazem. Po czasie kontemplacji w Bazylice, udaliśmy się do Muzeum po którym oprowadził nas jeden z ojców Bernardynów, opowiadając trochę o historii jego powstania oraz znajdujących się w nim ekspozycjach. Mieliśmy także okazję usłyszeć wyjątkowy dźwięk organów znajdujących się w tutejszej Bazylice, które należą do najcenniejszych zabytków tego typu nie tylko w Polsce, lecz także w Europie. Główne organy Bazyliki mają trakturę mechaniczną i 40 głosów. Małe organy w nawach bocznych mają 21 głosów (organy południowe) i 13 głosów (organy północne). Kompozycja architektoniczna prospektu łączy je nierozerwalnie również z dwoma sąsiednimi instrumentami w nawach bocznych, tworząc jeden monumentalny zespół organowy, na którym – jedynym w świecie – może grać 3 organistów równocześnie.
Ubogaceni w nowe doświadczenie oraz wiedzę ogólną z zakresu historii oraz kultury wróciliśmy do placówki.