23 luty – Światowy Dzień Walki z Depresją oraz tłusty czwartek
Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją to święto obchodzone 23 lutego po ustanowieniu przez Ministerstwo Zdrowia od 2001 roku.
Tego dnia w Naszym Domu odbyła się prelekcja przygotowana przez uczestników w celu upowszechnienia wiedzy na temat depresji. Depresja jest długotrwałym zaburzeniem nastroju i emocji, które objawia się nie tylko smutkiem i przygnębieniem, ale też problemami z koncentracją, utratą zainteresowań, myślami samobójczymi, niską samooceną, zmniejszeniem apetytu oraz zaburzeniami snu – bezsennością lub nadmierną sennością. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uważa zaburzenia depresyjne za jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności zawodowej i społecznej. Według statystyk organizacji, są one obecnie czwartym najpoważniejszym problemem zdrowotnym na świecie, a w 2020 r. przesuną się na miejsce drugie po niedokrwiennej chorobie serca. WHO szacuje także, że na świecie na depresję cierpi 350 milionów osób. Depresja dotyka częściej kobiet niż mężczyzn. Mniej niż połowa z chorych na depresję (a w wielu krajach mniej niż 10 proc.) decyduje się na leczenie. Warto wykorzystać tę okazję, do uświadamiania społeczeństwa. Podczas zajęć w sposób szczególny poruszaliśmy ten temat i uwrażliwialiśmy na konieczność terapii w przypadku zaburzeń depresyjnych.
23 luty to również tłusty czwartek, tradycyjnie kojarzony z pączkami i faworkami. Ten dzień rozpoczyna ostatni tydzień karnawału i jest ostatnim czwartkiem przed Wielkim Postem. Tradycją w tym dniu jest zjedzenie jak największej ilości pączków, co ma oznaczać dostatek na cały bieżący rok. Aby tradycji stało się zadość my również zorganizowaliśmy w Ośrodku małe „co nieco”.